Facebook Pixel

CLT

CLT (křížem vrstvené dřevo) je masivní dřevěný stavební materiál vyrobený střídavým lepením jednovrstvých lamelových desek v příčném a podélném směru.

Vzniklý panel je tvořen 3,5,7 nebo více vrstvami lamel, které se mohou lišit svojí tloušťkou. Lepení je prováděno ekologickými lepidly bez obsahu formaldehydu, zdravotně nezávadnými, šetrnými k životnímu prostředí.

Panely poskytují téměř neomezené možnosti co do koncepce stavby, stylu a architektury a jsou naprosto kompatibilní s jinými stavebními materiály.

Své užití nachází jak pro vnitřní a vnější stěny, stropy a střechy různých typů staveb od rodinných domů, výrobních hal až po vícepodlažní bytové stavby.

Fakta výstavby z panelů CLT

 • Krása masivního dřeva
 • Vyšší využití obestavěného prostoru – až 10% prostoru navíc
 • Ekologický způsob stavění
 • Krátká doba výstavby – úspory v nákladech na bydlení
 • Jednoduchá montáž, snadné plánování a kalkulace
 • Příjemné a zdravé klima v prostorách
 • Energeticky úsporné, minimalizace tepelných mostů
 • Stálost hodnoty a bezpečí pro mnoho generací
 • Difuzně oterřená konstrukce
 • Flexibilita co do provedení stavby - od tradiční až k moderní budově
 • Dobré akustické vlastnosti
 • Tvoří hmotu domu

Zdravé a příjemné klima v prostorách

Dřevo jako surovina absorbuje ze vzduchu v prostorách budovy vlhkost a tuto vlhkost později, když je vzduch sušší, zase odevzdává. Čím více dřeva se pak při stavbě použije, tím lépe se vlhkost vzduchu udržuje v optimálním rozmezí. Dům ze dřeva poskytuje zvlášť dobré klima v prostorách, a je tudíž ideální volbou pro osoby, kterým záleží na zdravém a příjemném prostředí.

Dřevo má rovněž schopnost absorbovat elektromagnetické záření a ochránit nás tak před jeho škodlivými účinky.

Protipožární ochrana

Masivní dřevo je odolnější vůči požáru, než je obecně v podvědomí lidí. Dřevěná konstrukce je dokonce odolnější než betonová či ocelová.

CLT panely obsahují přibližně 12% vlhkosti. Aby se dřevo mohlo vznítit, musí se z něj voda nejdříve vypařit. Tvořící se zuhelnatělý povrch pak chrání vnitřní vrstvy panelu. Masivní konstrukce v případě požáru sice zuhelnatí, ale nezhroutí se jako ocelové a betonové konstrukce. V těchto budovách hoří při požáru především plastové materiály a nábytek.

Energeticky úsporné

 • Díky své tepelné kapacitě a hmotě mohou CLT panely v zimním období dobře ukládat teplo.
 • V letním období tepelná kapacita CLT panelů oproti tomu brání přehřívání místností potažmo celé budovy.

Statika

Panely CLT umožňují díky svým výborným statickým vlastnostem použití nových materiálů ve výstavbě dřevěných domů s ohledem na moderní architekturu a design.

Jedná se o plnostěné konstrukční stavební prvky, vyrobené z masivního dřeva, které zajišťují vyšší stabilitu budov a obvodového pláště.

Stora Enso

Společnost patří mezi přední světové výrobce papíru, obalových materiálů, biomateriálů a výrobků ze dřeva. Zaměstnává přes 30 000 zaměstnanců ve 35 zemích světa. Dělí se do 4 výrobních divizí (Building and Living, Printing and Reading, Biomaterials, Renewable Packaging).

Divize Building and Living je největším výrobcem řeziva v Evropě. Ve 23 výrobních závodech zaměstnává celkem 4 400 pracovníků. Divize ročně zpracuje přes 6 miliónů m3 řeziva. Orientuje se na řešení potřeb zákazníka, přírodu, inovace.

Kromě CLT vyrábí také řezivo, KVH, Duo/Trio, BSH hranoly, hoblované řezivo, Effex, ThermoWood a další.

V roce 2012 zahájil provoz druhý CLT závod v rakouském Ybbsu, čímž přesáhla výrobní kapacita CLT panelů 125 000 m3 ročně (odpovídá zhruba 2 500 rodinným domkům).

Více na www.clt.info.