Facebook Pixel

Zdiby

Konstrukce Zděná stavba
Materiál Pálená cihla, Grafitový polystyren
Architekt Ing. arch. Eva Poláčková
Dispozice 5+kk+garáž
Užitná plocha 181 + 30 m²
Zastavěná plocha 133 m²
Půdorys 1.NP Půdorys 2.NP
Rodinný dům Zdiby Rodinný dům Zdiby Rodinný dům Zdiby - Pohled z jihu Rodinný dům Zdiby - Pohled ze severu Rodinný dům Zdiby - Pohled z východu Rodinný dům Zdiby - Pohled ze západu

Popis

Objekt je umístěn ve výrazném jižním svahu, což umožňuje zajímavé členění jak interiéru rodinného domu, tak i zahrady kolem něj. Zatímco vnitřek je díky přístupu do horního patra trochu “naruby”, zahrada dostává jedinečný ráz přirozeného rozzónování, ve kterém hraje pozice domu velice výraznou funkci.

Poloha svahu v podstatě předurčuje i hlavní orientaci domu vůči světovým stranám.

V tomto případě se jedná o téměř čistý jih, tedy ideální orientace pro nízkoenergetické stavby.

Domy ve svahu jsou vždy výzvou pro jejich stavebníky, ale stejně tak i architekty a stavbaře.

Rozdílem od objektů umístěných na rovině je velká příležitost členit pozemek na více částí, které s různým využitím.

V tomto konkrétním případě je severní zvýšená část parcely v přímé návaznosti na příjezdovou komunikaci s jednoznačnou komunikační funkcí, zatímco velká jižní část zahrady může sloužit jako klidná zahrada, navíc přímo propojená s vnitřním obytným prostorem budovy. Bariérou mezi oběma prostory je pak nejen dům samotný, ale i přirozená svažitá mez. Podstata celé věci tkví ve správném polohovém i výškovém umístění stavby na pozemek. Pokud je dům správně usazen, nabízí pak z každého úhlu pohledu jinou kompozici, jiný vjem, jiné objemy.

Zatímco z ulice působí jako drobná stavba, z pohledu ze zahrady se ukazuje v celé své kráse.

Rodinný dům hmoty kvádru je završen pultovou, téměř plochou střechou. Ta je v obou podlažích proříznuta ustupující rovinou okenních otvorů v barevně sjednocujícím pásu.

Celá fasáda je pojednána hladkou bílou omítkou, v ustupující části přízemí a mezi okny pokojů ve druhém podlaží šedo-hnědou barvou. Dům je završen drobným přesahem střechy. Důležitým a nenahraditelným prvkem fasády domu je dřevo, které je použito jednak na vstupní markýzu s krytým stáním, jednak na terasu a slunolamy nad ní. Tyto konstrukce tvoří k objektu přičleněné transparentní hmoty. Taktéž další prvky parteru jsou navrženy z přírodních materiálů jako je kámen v gabionové tížné opěrné stěně, nebo kamenné “šlapáky” umístěné v trávníku. Detaily oken, oplechování, stínění a dalších klempířských výrobku jsou řešeny v šedé antracitové barvě.

Venkovní schodiště bude řešeno jako betonové prefabrikáty s protiskluznou povrchovou úpravou.

Dispozice je řešena s důrazem na účelnost, praktičnost a především pohodlí uživatelům domu.

Díky svažitému terénu je vstupní podlaží 2.NP. Zde je umístěna samostatná garáž, dále pokoje s šatnou a hygienickým zázemím. V přízemí je situován hlavní obytný prostor s kuchyní a nutným hygienickým a skladovacím zázemím, do půdorysu je včleněn taktéž sklad a technická místnost přístupná ze zahrady

Tento dům se mi líbí, pošlete prosím bližší informace

Po odeslání formuláře Vás budeme osobně kontaktovat s informacemi o tomto domě. Napište prosím upřednostňovaný způsob komunikace, případně čas kdy Vám můžeme volat.

Vyplněním formuláře udělujete společnosti Origis s.r.o. souhlas s registrací vašich údajů v databázi klientů a k rozesílání obchodních sdělení. Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.