Facebook Pixel

Semice

Konstrukce Dřevostavba
Materiál Panelová konstrukce
Architekt Ing. arch. Eva Poláčková
Dispozice 3+kk
Užitná plocha 117 m²
Zastavěná plocha 77 m²
Půdorys 1.NP Půdorys 2.NP
Rodinný dům Semice Rodinný dům Semice Rodinný dům Semice Rodinný dům Semice Rodinný dům Semice Rodinný dům Semice Rodinný dům Semice - Pohled z východu Rodinný dům Semice - Pohled ze západu Rodinný dům Semice - Pohled ze severu Rodinný dům Semice - Pohled z jihu

Popis

Na jižním okraji obce Semice je ve svažitém terénu navržen domek nevelkých rozměrů, i tak ale nepřehlédnutelný.

Malebné místo s krásným výhledem však není pro každého vzhledem k severní orientaci svahu. Ta budí otázku, zda upřednostnit genius místa, nebo tepelné zisky ze solární energie.

Navržený domek se však ve všech aspektech drží hodnot, které naše venkovská krajina nabízí. Splynutí s místem pak jde ruku v ruce se snahou o nejlepší možné využití všech jeho kladů.

Nejvíce získáme, jestliže okolní krajinu pochopíme, respektujeme ji, je-li pro nás inspirací a jestliže se jí přizpůsobíme.

Nejvíce tratíme, jestliže chceme krajině vnutit svoji představu, či násilně ji přeměňovat.

Rodinný domek je navržen na pozemku mnohoúhelného tvaru, na který se vjíždí ze severovýchodní strany. Objekt samotný je pak složen ze dvou půdorysně vzájemně natočených podlouhlých hmot, jak je pro venkovská stavení nejpřirozenější. Hlavní objem je umístěn v jihozápadním směru a jedná se o hmotu zhruba v poměrech vesnické stodoly se sedlovou střechou. Naopak navazující hmota krytého stání se vyznačuje horizontálním výrazem a je výrazovým prostředkem moderního vzezření budovy společně s formou členění oken či užitými detaily. Vyvrcholení výrazu pak nastává v materiálu - žádné kombinace omítek, žádný ornament, nebo plasticita. Vše řešeno puristickou jednoduchostí, která propůjčuje soudobé architektuře tu nejcharakterističtější tvář, tedy přesně podle pravidla „využijme původní hmoty a nové moderní materiály“.

O dispozici jen tolik, že je jednoduchá a účelná a především zařaditelná tak, aby výsledek byl zcela bezkonkurenční jak zevnitř, tak i zvenčí.

Vzkaz pro paní domu: Když se řekne radost z práce, mnohý architekt si představí dům, kde je mu dovoleno hrát si s detaily a osvíceného investora, který namísto snahy vytěžit maximum metrů čtverečních (které ve výsledku ani nevyužije) s co možná nejnižšími náklady, upřednostní výslednou stavbu bez kompromisů.

Jako velký dík za takovou práci přikládám několik skic interiéru tak, jak mě bavilo si jej představit.

Doufám, že se pro Vás stanou inspirací pro další rozhodování o jeho podobě.

Tento dům se mi líbí, pošlete prosím bližší informace

Po odeslání formuláře Vás budeme osobně kontaktovat s informacemi o tomto domě. Napište prosím upřednostňovaný způsob komunikace, případně čas kdy Vám můžeme volat.

Vyplněním formuláře udělujete společnosti Origis s.r.o. souhlas s registrací vašich údajů v databázi klientů a k rozesílání obchodních sdělení. Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR.