Jaký postavit dům na úzkém pozemku

Štěpánka Čápová

Výběr projektu pro úzký pozemek je klíčový pro užitnost domu i to, jaký vám vznikne prostor v zahradě

Mít úzký pozemek může být v některých ohledech limitující, ale v žádném případě to není důvod, proč si takový pozemek nekoupit. Při dnešních cenách pozemků můžete takový pozemek dokonce koupit výhodněji, stejně jako pozemek ve svahu, nebo s jinými limity.

Rozhodující pro výběr úzkého pozemku bude to, na jakou světovou stranu je orientován a samozřejmě i jeho velikost – u té je hodně individuální vaše potřeba velikosti zbývající zahrady a také to, jaké má obec regulativy co do zastavenosti pozemku. To určitě doporučujeme zjistit před zakoupením pozemku.

Už jste pozemek koupili? Výborně, pak se můžeme společně vrhnout na plánování vašeho domu.

Speciálně pro úzké pozemky jsme navrhli naši variabilní řadu ORIGAMI domů. Domy jsou navržené tak, aby obytný prostor co nejvíce profitoval z vhodných světových stran, měl naprosto promyšlený obytný prostor a nevznikala „hluchá“ místa a zároveň vám zůstával dostatečně velký prostor na zahradě.

Naše Origami domy jsou pak navržené v několika různých provedeních půdorysů, od kterých vždy vychází návrh pro konkrétního klienta. To, jak bude vypadat vnější hmota domu, jaká bude mít okna, fasádu, střechu… vždy s klientem tvoříme až poté, co máme vyladěný půdorys domu.

Origami řada zahrnuje jak přízemní domy, tak i domy patrové.

Čím začít při plánování domu nejen na úzkém pozemku?

Začněte tím, že si sepíšete svá přání a potřeby. Takový „wish list“, že se opravdu zasníte a bez cenzury hodíte na papír to, co byste si skutečně přáli. Nic dopředu nezahazujte kvůli tomu, že to bude složité, drahé apod., protože škrtat můžeme vždycky.

Pokud plánujete stavbu domu v páru, napište si tento „wish list“ každý sám za sebe. Pěkně si sedněte s kávou, čajem nebo sklenkou vína, vezměte so ruky tužku a papír a pište, kreslete si…

Opravdu tuto činnost dělejte každý sám za sebe. Je to důležité a nebojte, jeden nebo druhý nebude ve výhodě, při dalším jednání se bude hledat průnik vašich přání a vy sami si stanovíte, která z přání jsou pro vás tak důležitá, že přes ně nejede vlak a která jste schopni obětovat pro to, aby se mohlo realizovat přání vašeho partnera.

Neumíte si to moc představit? Tak vám nasdílím svůj list přání pro dům, na který již máme s manželem hotovou architektonickou studii. Růžově jsem do svého listu podtrhla vše, co se podařilo zakomponovat do studie a na co se tedy reálně můžu těšit. Manžel měl svůj list velmi skromný, byly na něm dvě koupelny, vlastní pracovna a dílna a i toto vše bude ve výsledku mít.

Jestli máte svůj „wish list“ hotový, pak jste perfektně nachystaní na to, abyste mohli s architektem tvořit vlastní studii, nebo v případě Origami domu upravovat jeho dispozice.

Bude to přízemní dům nebo patrový dům?

Možná máte už na začátku jasnou preferenci, málokdo je v tomto ohledu nerozhodný. Oboje má své výhody. Patrový dům vám zabere méně místa na pozemku a máte více oddělenou denní a noční část domu. Přízemní dům má velkou výhodu, že je bezbariérový, což oceníte ve stáří, ale i během produktivního života, že nemusíte s každou věcí běhat do patra. Navíc ze všech pokojů máte možnost vyjít rovnou ven, pokud tomu přizpůsobíte půdorys.

Když rozlousknete tenhle oříšek, tak vás čeká umístění domu na pozemku a pak už se do půdorysu začnou promítat vaše přání z „wish listu“.

Chystáte se stavět a hledáte profesionální služby? 

Neváhejte se na nás obrátit, poradíme si s architektonickou studií, projektem, stavbou na běžném pozemku i pozemku ve svahu. Vždy hledáme individuální a promyšlené řešení právě pro vás.

Máte na nás dotaz? Napište nám!

origis